نقش خودپرداز (ATM) در شعبه‌های آینده
نقش خودپرداز (ATM) در شعبه‌های آینده
۱۶ مرداد ۱۳۹۵
برگزاری نمایشگاه بین‌المللی تراکنش
برگزاری نمایشگاه بین‌المللی تراکنش
۱۶ مرداد ۱۳۹۵
نمایش همه

نگاهی بر صنعت ATM

نگاهی بر صنعت ATM

نگاهی بر صنعت ATM

۱- مقدمه

پول عبارت است از آن چیزی که در دادوستد و مبادله موردقبول افراد جامعه باشد. در خلال دوره‌های تکامل اقتصادی جوامع، مراحل مختلفی سپری‌شده تا پول به شکل امروزی آن رسیده است. با ورود ابزارهای جدید پرداخت الکترونیکی، تغییرات زیادی در نحوه پرداخت‌ها به وجود آمد.

نتایج تجربی تعدادی از تحقیقات جهانی در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که موردپذیرش قرار گرفتن کارت‌های نقد در پایانه‌های فروش توسط تجار، نقشی کلیدی در رشد روزافزون استفاده از کارت‌های مزبور داشته است، اما باوجود رشد قابل‌ملاحظه در پذیرش ابزارهای پرداخت الکترونیک و به‌رغم مزایای برشمرده برای آن، همچنان گرایش به استفاده از اسکناس در سطح بالایی قرار دارد و درحالی‌که حجم پرداخت‌های الکترونیک افزایش‌یافته، همزمان تقاضای اسکناس نیز با افزایش مواجه بوده است.

باوجود اینکه نرخ رشد مقدار پول نقد در جریان، در بعضی از کشورها در حال کاهش است، اما به‌طور کلی نرخ تولید تعداد اسکناس و سکه در کل جهان سالیانه بین ۵ تا ۸ درصد در حال رشد است همچنین طبق گزارش بانک مرکزی ایران تقاضا برای پول نقد (اسکناس و سکه) از سال ۵۷ تا ۹۱ در حال افزایش بوده است. نمودارهای زیر افزایش تقاضا برای پول نقد در ایران و جهان را نشان می‌دهند:

negahi-bar-2

شکل ۱- نمودار رشد تقاضا پول در جهان از سال ۱۹۵۹ تا ۲۰۱۵

negahi-bar-3

شکل ۲- نمودار مقدار اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در ایران از سال ۵۷ تا ۹۱

با توجه به افزایش تقاضا برای پول نقد در جهان، امروزه در جهان شرکت‌های زیادی در زمینه حمل‌ونقل پول نقد (CIT) و خودپرداز (ATM) فعالیت می‌کنند و  این دو حوزه از کسب‌وکار به‌سرعت در حال رشد است و شرکت‌های متعددی با گردش مالی میلیارد دلاری در سطح بین‌المللی وجود دارند.

ازاین‌رو در خبرنامه‌ها به دو حوزه حمل‌ونقل پول نقد و خودپرداز (ATM) پرداخته می‌شود، و همچنین تعاریف مرتبط با این صنایع، شرکت‌های پیشرو در این دو حوزه و اخبار و رویدادهای مرتبط بیان می‌شوند.

۲- نگاهی بر صنعت ATM

ایده به‌کارگیری خودپردازها در نظام بانکداری حدود ۵۰ سال پیش و از طریق تلاش‌های مستقل و همزمان کشورهای ژاپن، سوئد، ایالات‌متحده و انگلستان آغاز شد. لوتر جورج سیمجیان در سال ۱۹۳۹ اولین ماشین خودپرداز را در آمریکا اختراع کرد. این محصول که به دلایلی با تأخیر به بازار معرفی شد، بانکوگراف نام داشت. سیمجیان متوجه شد که بانک‌ها تمایل چندانی به این نوع تکنولوژی جدید نشان نمی‌دهند، بااین‌وجود برای ۲۰ مدل از ماشین‌هایش تقاضای مجوز کرد و درنهایت موفق شد سیتی بانک نیویورک را متقاعد به نصب ۶ ماهه یک نمونه آزمایشی بانکوگراف در این بانک کند.

باگذشت زمان و گسترش این صنعت، این فناوری به مشتریان اجازه داده تا بدون در نظر گرفتن نوع و ارتباط بانکی، از تمامی خودپردازهای جهان پول نقد برداشت کنند.

۱-۲ وضعیت بازار ATM

امروزه باوجود نوآوری‌های فناورانه که روش‌های مختلفی را به مشتریان برای پرداخت نمودن خریدهایشان پیشنهاد می‌دهد (کارت‌های از پیش‌ پرداخت‌شده و انتقال آنلاین پول مانند PayPal و همچنین کارت‌های قدیمی‌تر نقدی و اعتباری)، اما هنوز جامعه‌ی جهانی بیشتر ترجیح می‌دهد از پول نقد استفاده کند. دستگاه‌های خودپرداز بارزترین نمود تحوّلات خدمات بانکی بر مبنای فناوری نوین است. با توجه به نمودار  زیر تعداد ATM در جهان برای سال ۲۰۱۴ ، ۳ میلیون است و همچنین پیش‌بینی از  تعداد ATM  در جهان تا سال ۲۰۲۰ ( ۴٫۱ میلیون) نمایش داده می‌شود، همان‌طور که مشاهده می‌شود باگذشت زمان پیش‌بینی‌شده است که تعداد ATM در جهان نیز همواره افزایش می‌یابد.

negahi-bar-4

شکل ۳- پیش‌بینی تعداد ATM در جهان تا سال  ۲۰۲۰

از طرفی جدول زیر طبق آمار بانک جهانی تعداد ATM نسبت به هر ۱۰۰ هزار بزرگ‌سال را بین سال‌های (۲۰۰۱ تا ۲۰۱۵) برای چند کشور از جمله ایران نشان می‌دهد؛ همان‌طور که مشاهده می‌شود طی گذشت این سال‌ها تعداد ATM برای اکثر کشورهای مورد بررسی از جمله؛ ایران،عراق، افغانستان و ترکیه رشد افزایشی داشته است و این اعداد می‌تواند وضعیت در حال رشد این صنعت در این کشورها را نمایش دهد و از سوی دیگر این روند ممکن است بیانگر فرصت سرمایه‌گذاری و توسعه کسب‌وکار در این مناطق باشد.

negahi-bar-5

جدول ۱- تعداد ATM نسبت به هر ۱۰۰ هزار بزرگ‌سال

ازآنجایی که امروزه ATM یا همان خودپردازهای بانکی در سیستم بانکداری سراسر جهان جایگاه بسیار مهم و حیاتی دارند شناسایی بازیگران کلیدی این صنعت اهمیت یافته است. با توجه به این موارد، در ادامه به بازیگران صنعت ATM  در جهان اشاره می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *