توسعه شبکه خودپرداز


توسعه شبکه خودپرداز

در حال حاضر، شرکت پارسا با نصب و جانمایی بیش از 1200 دستگاه خودپرداز، شبکه گسترده‌ای از دستگاه‌های خودپرداز را ایجاد نموده است. حال با هدف توسعه این شبکه و ارتقا کیفیت آن، خدمات متنوعی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد که عبارتند از:
• تامین خودپرداز
• جایابی خودپرداز
• نصب و راه‌اندازی خودپرداز
• پرستاری خودپرداز

تامین خودپرداز

برون‌سپاری تامین دستگاه‌های خودپرداز در اکثر مواقع راهکاری مناسب و اقتصادی است. البته در برخی مواقع، موسسات مالی نیاز دارند تا یک دستگاه خودپرداز خریداری کنند.
با توجه به اینکه یکی از تخصص‌های پارسا، تامین دستگاه‌های خودپرداز است، موسسات مالی که نیاز به خرید دستگاه‌های خودپرداز دارند، می‌توانند از تجربه و توان خرید این شرکت استفاده نموده و هزینه‌های خرید خود را کاهش دهند. با هدف ارائه خدمات به متقاضیان دستگاه‌های خودپرداز، شرکت پارسا به تامین دستگاه‌های خودپرداز برای مشتریان خود می‌‌پردازد.

جایابی خودپرداز

حفظ و جذب مشتریان نیازمند ارائه خدمات جدید است. جانمایی دستگاه‌های خودپرداز در محل مناسب، موجب افزایش گردش مالی و حجم تراکنش‌های خرده‌فروشان خواهد شد. با افزایش تعداد خرده‌فروشان در یک منطقه خاص، انتخاب محل مناسب برای جانمایی و نصب دستگاه‌های خودپرداز، اهمیت زیادی دارد. بر این اساس، انتخاب محل نامناسب برای استقرار خودپردازها، موجب هدررفت منابع و کاهش سود و سهم بازار خرده‌فروشان خواهد شد. علاوه بر این، با توجه به اینکه نصب این دستگاه‌ها برای سازمان‌ها، هزینه ثابت بالایی دارد، اشتباه در این تصمیم‌گیری، پیامدهای بسیار ناگواری برای آن‌ها خواهد داشت. در نهایت می‌توان بیان نمود که مزیت‌های این خدمت مشتمل بر حفظ مشتریان بالفعل و جذب مشتریان بالقوه، افزایش سود و سهم بازار و کاهش ریسک برای خرده‌فروشان می‌شود.
پارسا متخصص در جایابی دستگاه‌های خودپرداز می‌باشد. در حال حاضر بانک پاسارگاد، به عنوان یک مشتری حرفه‌ای، رضایت بالایی از عملکرد و میزان تراکنش‌های وارده بر خودپردازهای خود که توسط شرکت پارسا جایابی و نگهداشت می‌شود، دارد. با کسب تجربیات بسیار در این حوزه، شرکت پارسا در حال حاضر مدعی است که جایابی دستگاه‌های خودپرداز، یکی از توانمندی‌های اصلی این شرکت می‌باشد. جایابی دستگاه‌های خودپرداز به معنای جایابی یا مکان‌یابی، جستجو برای استقرار، جابجایی یا توسعه جغرافیایی فعالیت‌های سازمان و سایر مواردی از این قبیل می‌باشد.
شایان‌ذکر است بانک‌ها و مؤسساتی ATM های خود را جهت جایابی به پارسا می‌سپارند، از خدمت نگهداشت دستگاه‌های خودپرداز نیز بهره‌مند می‌شوند. این خدمت شامل شارژ اسکناس و نظافت و تعمیر اولیه دستگاه‌های خودپرداز می‌شود.

اهمیت انتخاب محل مناسب برای جانمایی دسنگاه‌های خودپرداز:
• استفاده از دستگاه‌های خودپرداز به‌شدت به انگیزه آنی افراد وابسته است به همین دلیل باید در مکان مناسبی واقع‌شده باشند.
• طبق یک قاعده سرانگشتی، معمولاً ۲ تا ۷ درصد از افرادی که از کنار یک ATM در فروشگاهی رد می‌شوند، از آن برای دریافت وجه نقد اضافه استفاده می‌کنند.
• بنابراین قاعده، روزانه در مکانی که ۲۰۰ نفر تردد می‌کنند، ۴ تا ۱۴ تراکنش ATM انجام می‌شود.
• مشتریانی که از خودپردازهای فروشگاه‌ها، وجه نقد دریافت می‌کنند، بیشتر در فروشگاه خرج می‌کنند. بنابراین در معرض دید قرار دادن ATM و در دسترس بودن آن بسیار بااهمیت است.

معیار

مشخصه

مشخصه‌های جمعیتی

سن، جنس، شغل، درآمد، تأهل، سطح تحصیلات، جمعیت، تعداد خانوار و ...

مجاورت با سایر تسهیلات ارائه دهنده خدمات شهری

استادیوم‌های ورزشی، پارک‌ها، سینماها، شهربازی‌ها، پمپ‌بنزین‌ها، بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو، پایانه‌های بین شهری، ادارات و شرکت‌های دولتی و خصوصی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، پاساژها و مراکز خرید، هتل‌ها، رستوران‌ها، میادین تره‌بار، داروخانه‌ها و ...

نظام ترافیک

موقعیت چهارراه‌ها، موقعیت میدان‌ها، بزرگراه‌ها، خیابان‌های یک طرفه، خیابان‌های دوطرفه و ...

رقبا

شعب رقیب، شعب خودی

ضوابط، قوانین و مقررات

شهرداری(طرح‌های توسعه شهری)، کلانتری‌ها و پاسگاه‌های نیروی انتظامی (تأمین امنیت)، شرکت‌های بیمه و ...

برخی نکات مهم در جایابی دستگاه‌های خودپرداز


توصیه می‌شود دستگاه‌های خودپرداز در اماکنی نصب گردد که دارای رفت و آمد بیشتری باشد و نظر مشتریان را به خود جلب نماید. این امر علاوه بر جذب مشتریان بیشتر، امنیت بیشتری را نیز به ارمغان می‌آورد.

توصیه می‌شود دستگاه‌های خودپرداز در اماکنی نصب گردد که کار پول‌رسانی به سهولت انجام پذیرد. استفاده از خودپردازهای دارای قفل الکترونیکی ارجحیت بالاتری دارد؛ زیرا در مدل‌های مکانیکی باز کردن قفل رمزی زمان‌بر و مشکل است.

توصیه می‌شود دستگاه‌های خودپرداز در اماکنی نصب گردد که دارای دوربین مداربسته (اعم از دوربین‌های فروشگاه‌ها و کنترل ترافیک شهری) باشد. این امر موجب افزایش امنیت خودپردازها و همچنین مشتریان آن‌ها خواهد شد.

توصیه می‌شود دستگاه‌های خودپرداز در اماکنی نصب گردد که از پست‌های برق و یا هر منبع تولید نویز که ممکن است بر روی سیستم‌های دیجیتالی و ارسال اطلاعات خودپرداز اختلال ایجاد نماید، دور باشد.

در صورتی که خودپردازها در اماکن خلوت و با امنیت کم‌تر نصب شده است، پول کمتری درون خودپرداز قرار داده شود تا ریسک ناشی از سرقت کاهش یابد. این امر در خودپردازهای بانک‌ها چندان جدی به نظر نمی‌آید ولی در پروژه‌های کیوسک خودپرداز فوق‌العاده جدی بوده و متحمل ریسک بالایی هستند.

کیوسک نصب خودپردازها باید دارای روشنایی مناسب باشد. داشتن چراغ روشنایی متصل به برق اضطراری بسیار مطلوب است. بدیهی است که خودپردازها بایستی به تجهیزات برق اضطراری مجهز باشند تا در صورت قطع برق به هر دلیلی، تراکنش‌های مشتریان را با مشکل روبرو نسازد.

ساخت کیوسک باید به‌گونه‌ای باشد که در صورت امکان خودپرداز در بدنه کیوسک قرار داشته باشد تا خارج کردن آن مشکل باشد. بدین ترتیب امکان دزدی کل خودپرداز مشکل یا غیرممکن می‌شود.

نصب میله برق‌گیر بر روی کیوسک، موجب امنیت بیشتر کاربران و خودپردازها در برابر صاعقه می‌شود.

جانمایی صحیح مکان خودپرداز به‌هیچ‌عنوان موجب سد معبر نخواهد شد و درعین‌حال اثرات مثبتی در کاهش ترافیک و به طبع آن آلودگی هوا خواهد داشت.

مکان‌های مهم نصب ATM


ایستگاه‌های مترو

locations
locations2

پرستاری خودپرداز

انجام امور مرتبط با نگهداری و پرستاری دستگاه‌های خودپرداز، عموما توان زیادی از نیروی انسانی بانک‌ها و موسسات مالی خواهد گرفت. انجام این خدمات به صورت برونسپاری، هزینه و توان مصرفی مشتریان را کاهش خواهد داد. برای حل این دغدغه و کمک به این دسته از مشتریان، شرکت پارسا، با استفاده از توان و تخصص داخلی خود، خدمات پرستاری و تعمیرات دستگاه‌های خودپرداز را ارائه می‌دهد.
پارسا دارای مجموعه گسترده‌ای کارکنان آموزش‌دیده و متخصص در حوزه تعمیرات و پرستاری دستگاه‌های خودپرداز است. تعمیرات دوره‌ای و نگهداشت تخصصی تمامی اجزا و قطعات دستگاه‌های خودپرداز، امری است که نیازمند توان و دانش تخصصی بالایی است. پارسا در تلاش است تا این خدمات را در کمترین زمان ممکن و با مناسب‌ترین میزان هزینه برای مشتریان، محقق سازد. از جمله خدمات این حوزه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
• نظافت انواع مختلف دستگاه‌های خودپرداز
• تعمیرات دوره‌ای انواع مختلف دستگاه‌های خودپرداز
• تعمیرات اضطراری انواع مختلف دستگاه‌های خودپرداز
• تعویض و تعمیر قطعات انواع مختلف دستگاه‌های خودپرداز
• آموزش در خصوص خرابی‌ها و خطاهای مربوط به انواع مختلف دستگاه‌های خودپرداز

نصب و راه‌اندازی خودپرداز

نصب دستگاه‌های خودپرداز مشتریان نیازمند دانش فنی و تخصصی کافی است. شرکت پارسا با دارا بودن متخصصان و کارکنان آموزش‌دیده، نصب و راه‌اندازی انواع مختلف دستگاه‌های خودپرداز سفارش داده‌شده توسط مشتریان را انجام می‌دهد.