بازیگران صنعت ATM
۱۶ مرداد ۱۳۹۵
نگاهی بر صنعت ATM
نگاهی بر صنعت ATM
۱۶ مرداد ۱۳۹۵
نمایش همه

نقش خودپرداز (ATM) در شعبه‌های آینده

نقش خودپرداز (ATM) در شعبه‌های آینده

نقش خودپرداز (ATM) در شعبه‌های آینده

خودپردازها معمولا به‌عنوان یک حوزه مجزا از خدمات بانکی دیده می‌شوند که به‌ندرت تغییر می‌کنند. بسیاری از مصرف‌کنندگان تصور می‌کنند دستگاه خودپرداز از زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ میلادی تاکنون تغییری نکرده و جای تغییر نیز ندارد.

اگرچه که این تصورات زیاد به دور از حقیقت هم نیستند و تغییرات این حوزه نسبت به نوآوری‌های دیگر صورت‌گرفته در صنعت مالی مشخص است. اما در سال‌های آتی این حوزه بر تغییرات تکنولوژیک سایر بخش‌های بانکداری تاثیر خواهد گذاشت و از آن‌ها نیز تاثیر خواهد پذیرفت.

شاید بزرگترین تغییر در خودپردازها تغییر نقش آن‌ها از صرفا توزیع‌کننده پول باشد. مشتریان می‌توانند با ATM قبض‌های خود را بپردازند، انتقال وجه انجام دهند و به برخی دیگر از خدمات بانکی دسترسی داشته باشند و نشانه‌های روبه‌رشدی از پیشرفت بیشتر کارایی این دستگاه‌ها مانند امکان تبدیل ارز و خرید بلیت‌های مسافرتی وجود دارد.

تعداد دستگاه‌های خودپرداز در جهان پیوسته در حال رشد است و روندی صعودی دارد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ این تعداد از مرز ۴ میلیون دستگاه عبور کند. جالب است بدانید که در هر ثانیه ۲۷۶۰ تراکنش به ارزش ۴۲۶ هزار دلار در ATM های دنیا صورت می‌گیرد.

naghshe-khodpardaz1

وجه نقد هنوز هم با وجود روش‌های جدید پرداخت جایگاه خود را دارد. از آن‌جا که بانک‌ها به‌دنبال کمترکردن تعداد شعب خود هستند تا هزینه‌ها را کاهش دهند، ATM بستری کلیدی را برای دسترسی مشتریان به وجه نقد شکل می‌دهد و با امکانات افزوده‌ای مانند فناوری تحویل‌داری تصویری، این دستگاه‌ها راهی برای نگاه‌داشتن تعامل با مشتریان نیز هستند و امکان خدمت‌رسانی ۲۴ساعته با صرفه اقتصادی بیشتر را فراهم می‌آورند.

با رفتن مشتریان به سمت بانکداری اینترنتی و همراه‌بانک برخی می‌گویند دیگر نیازی به شعبه و خودپرداز نیست. در واقع این تصور نادرست است زیرا فناوری‌های بهبودیافته و در نتیجه، قابلیت‌های بیشتر خودپردازها برای مشتریان مفیدتر بوده است. هر دو بستر خودپرداز با ۹۴ میلیارد و شعبه با ۷۶ میلیارد تراکنش سالانه نسبت به بانکداری اینترنتی با ۳۵ میلیارد و همراه‌بانک با ۲۹ میلیارد تراکنش سالانه دارای تقاضای بالاتری در جهان بوده‌اند.

بانکداری مبتنی بر شعبه به این زودی‌ها از بین نخواهد رفت ولی شعبه‌های آینده بسیار متفاوت‌تر از شعبه‌های گذشته خواهند بود. دلایل آن هم رشد فناوری‌های پیشرفته در بانکداری، تقاضای مشتریان برای تراکنش‌های سریعتر و راحت‌تر و همچنین بهینه‌سازی مخارج عملیاتی است. درحالی‌که تحقیقات اخیر نشان می‌دهد تعداد شعب در آمریکا رو به افول است ولی به این نکته نیز اشاره دارد که بانک‌ها درحال سرمایه‌گذاری در شعب خود هستند. این حقیقت که بانک‌هایی که شبکه‌ی شعبی در مکان‌های درمعرض دید دارند اعتماد و اعتبار بیشتری را به ارمغان می‌آورند، هنوز به قوت خود باقی است.

یکی از تسریع‌کننده‌های اصلی تحول بانکداری شعبه‌ای، نسل جدید ATM ها می‌باشد. در قالب جدید، نقش شعبه‌های متحول‌شده و کارمندان آن از تراکنش‌محور به مشاوره‌محور تغییر می‌کند و درصد زیادی از تراکنش‌ها توسط ATM و دستگاه‌های سلف‌سرویس جدید صورت می‌پذیرد.

با بهبود زیرساخت‌های شعبه و استفاده از فناوری‌های جدید مانند تحویل‌داری ویدئویی در خودپرداز و امکان برداشت وجه با استفاده از تلفن‌های هوشمند بدون نیاز به کارت، رضایتمندی مشتریان نیز افزایش خواهد یافت.

در نهایت، می‌توان گفت که به طور واضح نقش ATM ها در حال تغییر است. این دستگاه‌ها دیگر صرفا یک ماشین پول نقد نیستند بلکه دسترسی به طیف وسیعی از خدمات بانکی را برای مشتریان فراهم می‌کنند و این موضوع در بازطراحی شعب، بسیار حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *